28 kwietnia 2018 roku kultowy zespół heavymetalowy zagrał koncert w Polsce. Ponad 20 tysięcy widzów usłyszało coś, co spowodowało eksplozję radości i uwielbienia do nich. Zagrali cover polskiego zespołu Dżem „Wehikuł czasu”. Basista grupy Rob Trujillo zaśpiewał w języku polskim tekst tej piosenki. Razem z nim śpiewało 20 tysięcy ludzi. Euforia. Nagrania wiralowo rozeszły się po sieci. Jak myślisz? Czy po takim numerze fani z Polski jeszcze bardziej kochają ten zespół?

W kwietniu odbył się również koncert rockowej grupy „Thirty Seconds to Mars”. Wokalista Jared Leto przywitał się po polsku. Jeden z utworów wykonał trzymając polską flagę. Zachwalał polskie pierogi. Reakcja publiczności podobna. Uwielbienie do kwadratu.

Powiesz – ale to koncert, to wynik atmosfery, tłumu, przebojów. Tak, ale jest to również mechanizm, który możesz zastosować w każdym swoim występie, prezentacji, panelu, wykładzie, dyskusji … (dodaj co tylko chcesz). W każdym publicznym występie.

NAWIĄZANIE DO SPRAWY, KTÓRA JEST IM BLISKA

Znajdź coś co wzbudza pozytywne emocje (radość, wzruszenie, podziw), nawiąż do tego.

Oto kilka przykładów.

– powiedz komplement, szczery podziw o osobach zgromadzonych

– Pochwal coś co jest bliskie ogółowi (kraj, miasto w którym występujesz, organizację, która cię zaprosiła, bohater narodowy, guru organizacji)

– podkreśl ich pozytywną cechę (odwagę, determinację, wytrwałość)

– wspomnij o trudnej historii (narodu, tego miejsca, firmy)

– zaznacz wysiłek organizatorów, gospodarza, uczestników

PODKRĘĆ KOLORY ALE NIE ZMYŚLAJ

Możesz podkolorować ale nie zmyślaj. Przygotuj się do tego, poszukaj informacji, zapytaj organizatora, poszperaj w internecie. Wybierz coś co jest ogólnie znane i lubiane. Ale nie zmyślaj. Jeśli będzie to nieszczere to neurony lustrzane publiczności to wyczują i spalisz to.

MÓW W ICH JĘZYKU

Czy przemówienie może wywołać zamieszki uliczne? Tak się stało w 1963 roku w Berlinie. John F. Kennedy wygłosił swoje słynne przemówienie „Ich bin ein Berliner”. Utożsamił się z mieszkańcami podzielonego murem Berlina. Zamieszki trwały przez 3 dni.

 „Wszyscy wolni ludzie, gdziekolwiek żyją, są obywatelami Berlina, i tym samym ja, jako wolny człowiek z dumą mówię «Jestem berlińczykiem»!” Po takich słowach tłum wiele razy eksplodował entuzjazmem podczas jego wystąpienia. Obejrzyj nagranie i policz, ile razy użył tej frazy? Popatrz na reakcje ludzi.

nagranie JFK w Berlinie

Hitem jest wygłoszenie całego przemówienia w lokalnym języku. To robi wrażenie. 

Przykład? W czasie wizyty w Chorwacji Donald Tusk wygłosił rzemówienie w chorwackim parlamencie. Zaskoczył wszystkich zgromadzonych, gdy przemówił w ich ojczystym języku.

Donald Tusk przemawia po chorwacku

Mówił też po bułgarsku:

Przemówienie Donalda Tuska po bułgarsku

TO DZIAŁA ZAWSZE I WSZĘDZIE

Ten mechanizm działa. Wymaga wysiłku, ale opłaca się.

Zwróć uwagę na międzynarodowych mówców, trenerów, guru biznesu, którzy występują w Polsce. Wielu z nich stosuje tę zasadę.

Sama pamiętam, gdy w czasach studenckich tańczyłam w zespole ludowym. Co roku jeździliśmy w trasy koncertowe po Europie i świecie. Od Stanów Zjednoczonych po Syberię. Za każdym razem podczas zgrupowania przed wyjazdem uczyliśmy się popularnej piosenki danego kraju. Każdy koncert kończyliśmy przygotowaną piosenką. Śpiewaliśmy w ich ojczystym języku: po angielsku, niemiecku, fińsku, rosyjsku, czesku. Zaskoczenie gospodarza i reakcja publiczności zawsze ta sama – radość, szerokie uśmiechy, wspólne śpiewanie. Pamiętam własną radość i dumę, że wysiłek się opłacił i sprawiliśmy wszystkim radość.

Ten mechanizm działa z korzyścią dla obu stron. Wypróbuj przy najbliższej okazji. Powodzenia.